Dlaczego warto zafundować dziecku zabawki sensoryczne?

Zabawki dla dzieci bywają bardzo różne, jednak zwłaszcza w przypadku tych najmniejszych dzieci warto wybierać te, które będą pozytywnie wpływać na ich rozwój. Takie są między innymi zabawki sensoryczne, które nie tylko bawią, ale i rozwijają. Wyjaśniamy dlaczego warto je zafundować dzieciom.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne mają nie tylko bawić, ale też stymulować umysł dziecka do rozwoju. Jest o szczególnie ważne u najmłodszych dzieci, takich do drugiego roku życia, ale i starszaków. Rozwój sensoryczny polega na doświadczaniu kontaktu nie tylko z różnymi kolorami, kształtami, fakturami, ale i dźwiękami.

Takie zabawki są więc bardzo kolorowe, i często zrobione z różnych materiałów, które nie muszą różnić się jedynie fakturą, i uczuciem jakie wywołują gdy ich dotykamy. Takie zabawki maja w sobie zawarte często kawałki szeleszczących materiałów, zaszyte grzechotki, czy inną możliwość wywoływania przeróżnych dźwięków. Te zabawki, które są przeznaczone dla najmłodszych, często jeszcze niemowląt, które wszystko muszą nie tylko dotknąć, ale i spróbować, często mogą mieć nawet różne smaki. Wszystko po to by oddziaływać na jak najwięcej zmysłów malucha.

Dlaczego małe dzieci uwielbiają zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne często nie wyróżniają się niczym specjalnym na sklepowych półkach, a jednak dzieci niezwykle je lubią. Wszystko dlatego, że takie właśnie takie zabawki doskonale odpowiadają na potrzeby rozwojowe najmłodszych dzieci. Ich ciekawość świata i chęć poznawania i doświadczania otoczenia.

Takie zabawki zapewniają dziecku odpowiednią liczbę bodźców, którą często dzieci mogą same regulować, bawiąc się nimi mniej lub bardziej intensywnie. Tego typu zabawki zachęcają też maluchy do ruchu, a przy tym wszystkim sprawiają im wiele radości.

Jakie zabawki sensoryczne warto kupować?

Dla najmłodszych dzieci doskonale sprawdzą się wszelkie szeleszczące zabawki. Najlepiej jeśli będą wykonane z kolorowych materiałów, o różnych fakturach, dzięki temu będą jednocześnie oddziaływać na zmysły wzroku, dotyku i słuchu. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że małe dzieci wszystko biorą do buzi. Zabawki muszą być więc wykonane z bezpiecznych materiałów, i pozbawione wszelkich drobnych elementów, które dziecko mogłoby urwać i połknąć.

Jednak zabawki sensoryczne przydają się też dla starszaków. Wszelkie piłeczki o zróżnicowanej fakturze, z wypustkami itp. doskonale pomogą rozruszać każdego malucha. A jeśli dziecko ma problemy z rozładowywaniem emocji to doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju gniotki.